Działanie a aktywność z punktu duchowego​

,,Ludzie boją się ciszy – wiedzą, że mogą jej nie znieść. Jeśli boisz się ciszy, oznacza to, że masz obsesyjny, rozgorączkowany, chory umysł, który ciągle chce być aktywny. aktywność jest twoją ucieczką od siebie samego. W działaniu jesteś obecny, ale w aktywności uciekłeś od samego siebie – jest to narkotyk. W aktywności zapominasz siebie, a gdy zapominasz siebie, nie ma zmartwień, niedoli ani obaw.

Dlatego chcesz być wciąż aktywny, robić to czy tamto, ale nie chcesz znaleźć się w stanie, w którym rozkwita w tobie nie-działanie. Działanie jest dobre, aktywność nie. Znajdź w sobie to rozróżnienie, co jest aktywnością, a co działaniem – to pierwszy krok.

Drugim krokiem jest większe zaangażowanie w działanie, aby to w nim została wykorzystana energia. A kiedy tylko jest jakieś działanie, bądź bardziej czujny. Jeśli jesteś uważny, aktywność ustaje, energia zostaje zachowana, a ta sama energia staje się działaniem. Działanie jest natychmiastowe. Nie jest wcześniej przygotowane, nie jest prefabrykowane, nie daje ci szansy na jakieś próby. Działanie jest zawsze nowe i świeże jak krople rosy o poranku. Dlatego ten, kto jest osobą działania, jest zawsze świeży i młody. Stopniowo porzucaj aktywność.

JAK MOŻESZ TO ZROBIĆ ?

Z samego porzucania aktywności możesz uczynić obsesję. Tak dzieje się z mnichami w klasztorach; porzucanie aktywności stało się ich obsesją. Wciąż coś robią, aby porzucić aktywność. Modlitwa, medytacja, joga, to czy tamto, teraz też stały się aktywnością. Nie porzucisz aktywności w ten sposób, wróci tylnymi drzwiami. Bądź uważny. Odczuwaj różnicę między działaniem i aktywnością. Niech wszystko odpada samo ,ty nic z tym nie rób. Niech aktywności znikają, nie wymuszaj tego, bo sam ten wysiłek, wymuszenie znikania, znowu będzie aktywnością, ale w innej postaci.

OBSERWUJ, BĄDŹ UWAŻNY, ŚWIADOMY a dotrzesz do cudownego zjawiska: kiedy coś odpada samo z siebie, nie pozostawia w tobie śladów. Jeśli Ty to wymusisz, zostanie ślad, blizna. wtedy już zawsze będziesz się przechwalał, że paliłeś przez 30 lat i że to ty z tym skończyłeś. Takie przechwałki, mówienie w ten sposób jest tym samym, co palenie – nie palisz, ale tak wiele mówisz o rzuceniu palenia. Twoje usta znowu są aktywne, znów uzewnętrznia się twoja przemoc.

JEŚLI CZŁOWIEK COŚ NAPRAWDĘ ZROZUMIE, TO ODPADA – wtedy nie można powiedzieć: ja to rzuciłem.

TO SAMO ODPADŁO !!! Nie Ty to rzuciłeś. EGO nie zostaje przez to wzmocnione. potem coraz więcej działań stanie się możliwych. Zawsze, gdy masz okazję działać totalnie, nie przegap jej, nie wahaj się- działaj.” OSHO

Ludzie boją się ciszy – wiedzą, że mogą jej nie znieść. Jeśli boisz się ciszy, oznacza to, że masz obsesyjny, rozgorączkowany, chory umysł, który ciągle chce być aktywny. aktywność jest twoją ucieczką od siebie samego. W działaniu jesteś obecny, ale w aktywności uciekłeś od samego siebie. Dlatego chcesz być wciąż aktywny, robić to czy tamto, ale nie chcesz znaleźć się w stanie, w którym rozkwita w tobie nie-działanie. Działanie jest dobre, aktywność nie. Znajdź w sobie to rozróżnienie, co jest aktywnością, a co działaniem – to pierwszy krok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *